A Passagen Verlag kiadásában megjelent Szécsi Gábor Narrative and Understandig: Philosophical Contributions to the Theory of the Narrative Self című könyve.
A monográfia az eseményeket, cselekvéseket, gondolatokat és érzéseket értelemmel felruházó történeteket olyan, az emberi létmódot jellemző gondolkodási sémákként közelíti meg, amelyek konstitutív funkcióval bírnak az ember pszichológiai valóságát illetően is. A szerző álláspontja, hogy a mindennapi megismerési és kommunikációs folyamatainkat meghatározó narratívák egyszerre tekinthetők a megismerendő világot konstruáló kognitív eszközöknek és az elme működését és a megismerési folyamatokban meghatározó entitásoknak. Szécsi Gábor arra tesz kísérletet könyvében, hogy az elme és narratíva viszonyát érintő kognitív nyelvészeti, kognitív narratológiai, pszichológiai, nyelv-, történet-, kommunikáció- és médiafilozófiai elemzések tükrében világossá tegye: a narrativák, narrativitás hálója különböző történeti rétegeket összefűzve szövi át életünket.
(Szécsi, Gábor: Narrative and Understandig: Philosophical Contributions to the Theory of the Narrative Self. Vienna, Passagen Verlag, 2025, p. 204.)