Budapesti Iskola Narratívák címmel jelenik meg a Szabados Bettina és Szücs László Gergely által szerkesztett tanulmánykötet Budapest Főváros Levéltárának kiadásában.

A kötet szerzői arra a kérdésre keresik a választ, milyen narratívában mondható el Lukács György „Budapesti Iskolájának”, valamint a Heller Ágnessel, Fehér Ferenccel, Márkus Györggyel és Vajda Mihállyal kapcsolatban álló szerzőknek, az őket követő fiatalabb generációnak a története. Vajon beszélhetünk-e a szó megszokott értelmében filozófiai iskoláról, vagy - legalábbis az említett négy szerző esetében - egy közösen alkotó, szoros baráti társaságról van szó? Vannak-e az Iskola tagjait összekötő filozófiai problémák? Vajon a „marxista reneszánsz” programjának követelését tekinthetjük az iskola örökségének, vagy éppen a marxizmus kritikájának, dekonstrukciójának eltérő útjaira kell irányítanunk a figyelmünket? Mi jellemezte a történeti kontextust, amelyben a tárgyalt szerzők alkottak? A kötet nem tesz igazságot az egymással vitázó megközelítések között, inkább azok széles körű bemutatására törekszik.

A könyv a Budapest Főváros Levéltárában 2023. május 22-23-án megrendezett Budapest Iskola Narratívák című konferencia előadásaiból készült tanulmányokat tartalmazza. A kötet a nemrég elhunyt Vajda Mihály emléke előtt is tiszteleg.

A kötet bemutatójára a 2025. április 24-25-én Budapest Főváros Levéltárában rendezett Mi a gondolkodás? – Vajda Mihály 90 című konferencia záróeseményeként kerül bemutatásra.